Lista świąt nakazanych
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, iż w niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy św. Pytania o święta nakazane to jedne z najczęściej zadawanych naszej wyszukiwarce. Wątpliwości wynikają m.in. stąd, że lista świąt została zmodyfikowana w 2003 r.
List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych, 21.10.2003
Aktualna lista świąt nakazanych
Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele, ponieważ niedziela zawsze jest "świętem nakazanym", tj. wierni mają wtedy obowiązek uczestniczyć we Mszy św. |
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/we-francji-krzyz-z-pomnika-jana-pawla-ii-ma-zostac-usuniety/f4vwh1n
Rocznica poświęcenia kościoła.
Izraelici do czasów królewskich gromadzili się w miejscach uświęconych znakami obecności Boga. Podczas wędrówki przez pustynię takim miejscem był Namiot Spotkania. W czasach Salomona powstaje świątynia. Posiadała ona Miejsce Najświętsze, Święte Świętych, w którym umieszczona była Arka Przymierza. Do tego miejsca wchodził arcykapłan tylko jeden raz w roku. Były też znane synagogi.
Chrześcijanie do III w. nie budowali kościołów. Chodzili do świątyni jerozolimskiej, synagog, a Mszę Świętą odprawiali w domach, które stały się Domus ecclesiae czyli domem, w którym zbierał się Kościół. A kiedy budowali kościół, to był on nie tylko „mieszkaniem Boga”, ale i miejscem dla chrześcian. Wg tradycji tak budowano, aby wiemi byli zwróceni ku wschodowi. Budynek miał kształt Krzyża, bowiem tu ma zostać Ukrzyżowany stary grzeszny człowiek, a narodzić się nowy...
Rewolucja francuska niszczyła chrześcijaństwo. Do wójta jednej z bretońskich wiosek, która stawiała opór, delegat rewolucyjnego rządu powiedział: „zburzymy wasz kościół, aby odtąd nic nie przypominało wam Boga”. Wójt, prosty chłop odpowiedział: „Gwiazdy na niebie będziecie jednak musieli nam zostawić i gdy zburzycie nasz kościół, którego będziemy bronić, one nam będą mówić o Bogu”.
W ciągu roku dwa dni są szczególnie ważne dla każdej świątyni: dzień Patrona i rocznica jej poświęcenia. Pierwszy z nich jest odpowiednikiem naszych imienin, zaś rocznica poświęcenia: to analogia do chrztu.
Błogosławi się kościoły, które nie są przeznaczone na stałe do kultu Bożego, a poświęca uroczyście Biskup. Otrzymuje klucze, po otwarciu drzwi jako pierwszy do niej wchodzi, wprowadzając lud. W czasie Mszy Św. kropi wodą poświęconą, namaszcza ołtarz, ściany w 12 miejscach - tzw. zacheuszkach. W ołtarzu umieszcza Relikwie i okadza świątynię. Po raz pierwszy umieszcza się Komunię Św. w Tabernakulum.
Mianem bazyliki większej określa się kilka kościołów w Rzymie:
a w diecezji są bazyliki mniejsze. Bazylika mniejsza
Kościół św. Marii Magdaleny - był wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1902-1908. Poświęcił ją w 1923 r. ks. bp Anatol Nowak. Działo się to wówczas, gdy: na Stolicy Piotrowej - był Pius XI, a na Katedrze Biskupstwa Krakowskiego - Książę biskup Adam Stefan Sapieha.
Historia - http://parafia.rabka.swmm.eu/historia.php
Panoramy kościoła: Rabka-Zdrój ŚW. MARIA MAGDALENA
Centralnym miejscem w każdym kościele jest Tabernakulum, gdzie jest żywy i prawdziwy Bóg. Na drzwiczkach Tabernakulum jest płaskorzeźba Chrystusa, zaś po obu stronach świecą się wieczne lampki. W Prezbiterium u samej góry po lewej stronie na bocznej ścianie są symbole: Hostia, Kielich, Pelikan i Baranek Boży.
Czcimy Jezusa Chrystusa - Obraz NSPJ i Miłosierdzia Bożego, jest też Figura Chrystusa Króla.
NMP - MB Częstochowska, Kalwaryjska, Nieustającej Pomocy, Fatimska. W ołtarzu głównym wizerunek MB z Dzieciątkiem - Pani Rabczańska oraz Św. Maria Magdalena, która pierwsza spotkała Zmartwychwstałego Jezusa. Przy wejściu na polu jest tympanon, ukazujący Jezusa podnoszącego jawnogrzesznicę, klęczącą u Jego stóp , z której wypędził aż 7 duchów złośliwych, a oburzeni Żydzi odwracają się doń plecami.
Czcimy też Swiętych - Św. Wojciecha, Stanisława bpa, Jana Pawła II, Antoniego, Maksymiliana Kolbego, Władysława Bukowińskiego, Teresę od Dz. Jezus i innych.
Czcimy też Archaniołów i Aniołów, których rzeźby są w ołtarzu, na górze Ambony i innych miejscach.
Obchodząc uroczyście dziś rocznicę poświęcenia kościoła, pamiętajmy, by świątynię swego serca budować na fundamencie Chrystusa i owocować czynami rodem z Ewangelii.
Wchodząc do świątyni żegnajmy się wodą poświęconą mówiąc: „ Przez to św. pokropienie, oddal odemnie pokuszenie”,
a po wejściu uklęknijmy na dwa kolana mówiąc ze czcią 3 razy: „ Niechaj będzie pochwalony, Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Kiedy przechodzimy przed Tabernakulum przylękajmy na jedno kolano, a gdy jest wystawienie w Monstrancji na dwa.
Nie ma chrześcijaństwa bez kościołów i bez rozmodlonych w nich ludzi.
Tutaj dokonuje się zjednoczenie z Bogiem i stojącym obok bratem siostrą w wierze.
Tutaj otrzymujemy wszystko, co jest potrzebne do budowania w sobie świątyni godnej Boga,
o której pisze Św. Paweł w II czytaniu.
Odnawiajmy też w sobie świadomość, że to my jesteśmy prawdziwym, żywym Kościołem,
że świątynie budujemy po to, aby w niej się uświęcać.

