Według daty - http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/daty.php3

Według alfabetu - http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/alfabet.php3

Święci i Błogosławieni - http://parafia.rabka.swmm.eu/swieci.php

      27 XII

Pierwsza Niedziela po Narodzeniu Pańskim. Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.
Syr 3, 2-6. 12-14; Ps 128 (127), 1-2. 3. 4-5 (R.: por. 1a); Kol 3, 12-21; Kol 3, 15a. 16a; Łk 2, 41-52;

      28 XII

Poniedziałek. Czwarty dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego. Święto św. Młodzianków, męczenników.
1 J 1, 5 – 2, 2; Ps 124 (123), 2-3. 4-5. 7b-8 (R.: por. 8); Mt 2, 13-18;

      29 XII

Wtorek. Piąty dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Tomasza Becketa, biskupa i męczennika.
1 J 2, 3-11; Ps 96 (95), 1-2a. 2b-3. 5b-6 (R.: 11a); Łk 2, 32; Łk 2, 22-35;

      30 XII

Środa. Szósty dzień w oktawie Narodzenie Pańskiego. Dzień powszedni.
1 J 2, 12-17; Ps 96 (95), 7-8a. 8b-9. 10 (R.: 11a); Łk 2, 36-40;

      31 XII

Czwartek. Siódmy dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Sylwestra I, papieża
1 J 2, 18-21; Ps 96 (95), 1-2. 11-12. 13 (R.: 11a); J 1, 14. 12; J 1, 1-18;

      1 I

Piątek. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Lb 6, 22-27; Ps 67 (66), 2-3. 5 i 8 (R.: 2a); Ga 4, 4-7; Hbr 1, 1-2; Łk 2, 16-21;

      2 I

Sobota. Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.
1 J 2, 22-28; Ps 98 (97), 1. 2-3ab. 3cd-4 (R.: por. 3c); Hbr 1, 1-2; J 1, 19-28;

http://episkopat.pl/dokumenty/listy_pasterskie/0.1,index.htm

19.12.2015 14:00 - Na klęczkach w obronie chrześcijan. Na Krakowskim Rynku Głównym zawyła syrena i kilkadziesiąt osób klęknęło niespodziewanie na płycie Rynku, w pobliżu pomnika Mickiewicza. Klęczeli z pochylonymi głowami, z rękoma z tyłu, tak jak muszą klęczeć chrześcijanie tuż przed mordowaniem ich przez Islamistów. Na stopniach pomnika rozpostarto transparent z polskim i angielskim tekst przedstawiające skalę prześladowań chrześcijan na świecie.

- Pamiętajmy, że, gdzieś w świecie ginie rocznie za wiarę Chrystusa ginie 105 000 chrześcijan. Co 5 minut ginie więc nasz współwyznawca. 200 000 000 chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, 350 000 000 jest zaś dyskryminowanych. Wolność religijna jest łamana w 116 krajach.

"C+M+B+2016". http://wiadomosci.onet.pl/religia/k-m-b-czesty-blad-wsrod-polskich-katolikow/9r4rr

Podróże z historią: http://vod.pl/programy-tv/podroze-z-historia-prezydenckie-siedziby/m3mkf6

Quo Vadis - http://vod.pl/quo-vadis-serial

Bajka obejrzało 1 150 000 widzów: https://www.youtube.com/watch?v=KYniUCGPGLs

23.12.2015 - 13-latkowi wybuchła w rękach petarda. Chłopiec stracił dłoń i część przedramienia. - Sama ręka była tak zmaltretowana i uszkodzona, że nie było możliwości, żeby cokolwiek przyszyć. Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-13-latkowi-wybuchla-w-rekach-petarda,nId,1944259#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Wigilia. Opowieść codzienna - Zamiast dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa, w mieszkaniu Marty Sawickiej stoi prawie czterdzieści garnków. Małych i dużych. Aluminiowych i pociągniętych emalią. Widać, że często używanych. To z nich ubodzy, zagubieni wędrowcy, dostają ciepły posiłek. Codziennie, już od 35 lat. Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-wigilia-opowiesc-codzienna,nId,1939873#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Życzenia na Boże Narodzenie: http://parafia.rabka.swmm.eu/

Dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r. w podziemiach bazyliki w Niepokalanowie zainstalowano ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się przed oczami widzów na tle efektów świetlnych i akustycznych, defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej narodu polskiego.
Oprócz j. polskiego, zostały nagrane w j. włoskim, francuskim, angielskim oraz niemieckim.
Śpiewy religijne i historyczne, odpowiednio dobrane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II. Panorama Tysiąclecia - czynna codziennie w godz. 8.00-17.00. Czas emisji ok. 35 min.
https://youtu.be/T1IOjiqxDVU Strona Niepokalanowa: http://www.niepokalanow.pl/start

Obserwuj niebo na żywo: http://www.as.up.krakow.pl/images/allsky/allsky.php?lang=en&image=Z2015/12/24/AllSkyImage100191929.JPG

Serwis Google Sky, jest czymś w rodzaju "mapy nieba". Normalne mapy oferują możliwość podglądu w trzech różnych trybach (zdjęcia satelitarne, mapy topograficzne i hybryda - nałożenie oznaczeń topograficznych na zdjęcia satelitarne).

Dzięki funkcji Niebo w Google Earth możesz: zobaczyć na żywo galaktyki i inne obiekty astronomiczne… http://www.google.com/earth/explore/showcase/sky.html

http://www.dobreprogramy.pl/Google-Earth,Program,Windows,12819.html

Msza Święta w Uroczystość Narodzenia Pańskiego pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka - https://www.youtube.com/watch?v=ORly5JSeNag

Drodzy Bracia i Siostry, wesołych świąt Bożego Narodzenia!
Chrystus nam się narodził, radujmy się w dniu naszego zbawienia! Otwórzmy nasze serca, by przyjąć łaskę tego dnia, którym jest On sam: Jezus jest jaśniejącym „dniem”, który pojawił się na horyzoncie ludzkości. Dniem miłosierdzia, w którym Bóg Ojciec objawił ludzkości swoją ogromną, czułą troskę. Dniem światła, które rozprasza mroki lęku i udręki. Dniem Pokoju, w którym możliwe staje się wzajemne spotkanie, prowadzenie dialogu, pojednanie między sobą. Dniem radości, „wielkiej radości” dla maluczkich i pokornych, i dla całego ludu (por. Łk 2,10). W tym dniu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus, Zbawiciel. Żłóbek ukazuje nam „znak”, jaki dał nam Bóg: „Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” (Łk 2,12). Jak pasterze z Betlejem, także i my idziemy, by zobaczyć ten znak, to wydarzenie, które co roku ponawia się w Kościele. Boże Narodzenie jest wydarzeniem ponawiającym się w każdej rodzinie, w każdej parafii, w każdej wspólnocie, która przyjmuje miłość Boga wcielonego w Jezusie Chrystusie. Podobnie jak Maryja, Kościół ukazuje wszystkim „znak” Boga: Dzieciątko, które Ona nosiła w łonie i porodziła, ale które jest Synem Najwyższego, ponieważ „pochodzi z Ducha Świętego” (Mt 1,20). Dlatego jest On Zbawicielem, ponieważ jest Barankiem Bożym, który bierze na siebie grzech świata (por. J 1,29). Wraz z pasterzami klęknijmy przed Barankiem, adorujmy Dobroć Boga, która stała się ciałem, i pozwólmy, aby łzy skruchy wypełniły nasze oczy i obmyły nasze serca.
Tylko On, tylko On może nas zbawić. Tylko Boże Miłosierdzie może uwolnić ludzkość od wielu postaci zła, czasami potwornego, jakie rodzi w niej egoizm. Boża łaska może nawrócić serca i otworzyć drogi wyjścia z sytuacji po ludzku nierozwiązywalnych.
Tam, gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się nadzieja. Tam, gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się pokój. A tam, gdzie rodzi się pokój, nie ma już miejsca na nienawiść i wojny. A mimo to właśnie tam, gdzie przyszedł na świat Syn Boży, który stał się ciałem, nadal trwają napięcia i przemoc, a pokój pozostaje darem, o który trzeba błagać i który trzeba budować. Oby Izraelczycy i Palestyńczycy wznowili dialog zmierzający do osiągnięcia takiego porozumienia, które pozwoli obu tym narodom żyć zgodnie razem, przezwyciężając konflikt, który je tam od dawna sobie przeciwstawił z poważnymi skutkami dla całego regionu.
Prosimy Pana, aby porozumienie osiągnięte na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych mogło jak najszybciej doprowadzić do uciszenia zgiełku broni w Syrii i zaradzić niezwykle poważnej sytuacji humanitarnej wyczerpanej ludności. Równie pilne jest, by porozumienie w sprawie Libii znalazło poparcie wszystkich, aby zostały pokonane poważne podziały i przemoc, które dotykają ten kraj. Uwaga społeczności międzynarodowej niech będzie zgodnie skierowana na położenie kresu okrucieństwom, które zarówno w tych krajach, jak również w Iraku, Jemenie i Afryce Subsaharyjskiej, wciąż zgarniają wiele ofiar, powodując ogromne cierpienia i nie oszczędzając nawet dziedzictwa historycznego i kulturowego całych narodów. Moja myśl biegnie również ku ludziom dotkniętym haniebnymi aktami terroryzmu, zwłaszcza ostatnimi masakrami, które miały miejsce w Egipcie, Bejrucie, Paryżu, Bamako i Tunisie.
Niech naszych braci prześladowanych w wielu częściach świata z powodu swej wiary Dzieciątko Jezus obdarzy pocieszeniem i siłą.
Prosimy o pokój i zgodę dla umiłowanych mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga, Burundi i Sudanu Południowego, aby poprzez dialog umocniło się wspólne zaangażowanie na rzecz budowania społeczeństw obywatelskich pobudzanych szczerym duchem pojednania i wzajemnego zrozumienia.
Niech Boże Narodzenie przyniesie prawdziwy pokój także Ukrainie, niech da ulgę ludziom dotkniętym skutkami konfliktu i pobudzi wolę do realizacji podpisanych umów, aby przywrócić zgodę w całym kraju.
Niech radość tego dnia oświeci wysiłki narodu kolumbijskiego, aby ożywiany nadzieją, z zaangażowaniem kontynuował dążenia do upragnionego pokoju.
Gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się nadzieja; a tam, gdzie rodzi się nadzieja, ludzie odnajdują godność. A jednak także dziś rzesze mężczyzn i kobiet są pozbawione swej ludzkiej godności i podobnie jak Dzieciątko Jezus cierpią z powodu zimna, ubóstwa i odrzucenia przez ludzi. Niech nasza bliskość dotrze dziś do najbardziej bezbronnych, jak zwłaszcza dzieci-żołnierze, kobiety, które doznają przemocy, ofiary handlu ludźmi i narkotykami.
Niech nie zabraknie naszego pocieszenia dla tych, którzy uciekają przed ubóstwem czy wojną, podróżując w warunkach zbyt często nieludzkich i nierzadko narażając życie. Niech zostaną wynagrodzeni obfitym błogosławieństwem zarówno poszczególni ludzie, jak i państwa, które wielkodusznie starają się ratować i przyjmować licznych migrantów i uchodźców, pomagając im budować godną przyszłość dla siebie i swoich bliskich oraz integrować się w przyjmujących ich społeczeństwach.
Niech w tym świątecznym dniu Pan przywróci nadzieję tym, którzy nie mają pracy, i niech wspiera wysiłki tych, na których spoczywa odpowiedzialność publiczna w dziedzinie politycznej i gospodarczej, aby starali się realizować dobro wspólne i bronić godności każdego ludzkiego życia.
Gdzie rodzi się Bóg, tam rozkwita miłosierdzie. Jest ono najcenniejszym darem, jakim obdarza nas Bóg, szczególnie w tym Roku Jubileuszowym, w którym jesteśmy wezwani do odkrycia czułej troski, jaką nasz Ojciec Niebieski żywi w odniesieniu do każdego z nas. Niech Pan pozwoli szczególnie więźniom doświadczyć Jego miłości miłosiernej, która leczy rany i przezwycięża zło.
Zatem dzisiaj wspólnie radujemy się w dniu naszego zbawienia. Kontemplując żłóbek, skierujemy nasze spojrzenie na otwarte ramiona Jezusa, które ukazują nam miłosierne objęcie Boga, kiedy słuchamy kwilenia Dzieciątka, szepczącego nam: „Przez wzgląd na moich braci i przyjaciół będę mówił: «Pokój w tobie!»”(Ps 121 [122], 8).

Wprowadzenie: kardynał diakon Franc Rodé (drugi kardynał diakon to Beniamino Stella)

Ojciec Święty Franciszek udziela wszystkim obecnym tu wiernymi tym, do których ten przekaz dociera za pośrednictwem radia i telewizji oraz nowych środków przekazu swojego błogosławieństwa, odpustu zupełnego, na warunkach określonych przez Kościół.

Prośmy Boga Wszechmogącego, aby na lata zachował Papieża
w prowadzeniu Kościoła, a Kościołowi na całym świecie udzielił pokoju i jedności.

Błogosławieństwo

P.: Święci Apostołowie Piotr i Paweł, w których potęgę i władzę ufamy, niech wstawiają się za nami u Pana.

P.: Przez modlitwę i zasługi błogosławionej Maryi, zawsze Dziewicy, błogosławionego Michała Archanioła, błogosławionego Jana Chrzciciela i świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz wszystkich świętych, niech Bóg Wszechmogący zmiłuje się nad wami, a przebaczywszy wam wszystkie wasze grzechy, niech Jezus Chrystus doprowadzi was do życia wiecznego. W.: Amen.

P.: Odpuszczenia i przebaczenia wszystkich waszych grzechów, czasu na prawdziwą i owocną pokutę, serca zawsze skruszonego i poprawy życia, łaski i pociechy Ducha Świętego oraz wytrwania do końca w dobrych czynach niech wam udzieli Pan Wszechmogący i Miłosierny. W.: Amen.

P.: A błogosławieństwo Boga Wszechmogącego: Ojca, i Syna, i Ducha Świętego niech zstąpi na was i pozostanie na zawsze. W.: Amen.

Życzenia: Wam drodzy bracia i siostry, którzy przybyliście na ten Plac z wszystkich zakątków stron świata i którzy z wielu krajów jesteście połączeni za pośrednictwem radia, telewizji i innych środków społecznej komunikacji, składam najserdeczniejsze życzenia. To jest Boże Narodzenie Świętego Roku Miłosierdzia, dlatego życzę wszystkim, abyście mogli przyjąć we własnym życiu Boże miłosierdzie, które Jezus Chrystus nam podarował, aby być miłosiernymi względem naszych braci. W ten sposób przyczynimy się do wzrostu pokoju.
Błogosławionych Świat Bożego Narodzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=WQ2kYvl-9XE

Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy 25 grudnia? Kult narodzenia Jezusa rozpoczyna się w Betlejem. Piszą o tym Orygenes i Euzebiusz (komentatorzy III i początku IV wieku). Odnotowują informację o pielgrzymkach do Betlejem z różnych stron świata. Miejsce narodzin Syna Bożego wskazuje miejscowa ludność. Ludzie pokazują nie tylko miejsce narodzenia, ale również żłóbek, w którym narodził się Jezus. Informacja o tym pojawia się w pismach sprzed 325 roku. Po 325 roku powstaje w tym miejscu Bazylika Narodzenia Pańskiego, konsekrowana w roku 328 – mówi ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, patrolog, bizantynolog. Po wybudowaniu bazyliki, ludzie co roku obchodzili Święto Bożego Narodzenia. Święto to przeniesione na Zachód przybrało nieco inny charakter. Na dzień świętowania narodzenia Jezusa wybrano datę 25 grudnia.

Ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz zaznacza, że wybór daty 25 grudnia nie miał nic wspólnego z zastąpieniem świąt pogańskich, ale z astronomią. Prof. Ewa Wipszycka (historyk starożytności, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego) wyjaśnia, że jest to związane z popularnością, jaką w tym czasie cieszyła się ta dziedzina nauki. Wszystkie rzeczy, które się w tym czasie się dzieją, muszą się dziać w momentach istotnych z astronomicznego punktu widzenia. Pascha była takim momentem. Chrześcijanie umieszczali ważne wydarzenia w datach albo równonocy, albo przesilenia – mówi prof. Ewa Wipszycka.

W przypadku daty 25 grudnia chodzi o moment przesilenia zimowego, kiedy światłość (dzień) zaczyna zwyciężać ciemność (noc). W najstarszych apokryficznych opisach narodzenia, kiedy Jezus się rodzi, ciemna grota staje się pełna światła i stąd wybrano taki moment roku. (…) Chwila narodzin Jezusa była zapowiadana w Biblii jako Wzejście Gwiazdy z Jakuba, przyjście Słońca sprawiedliwości, przyjście Słońca z wysoka. Jan Ewangelista pisze: „Światłość przyszła na świat i oświetliła ciemności mroku”. Jak Jezus się rodzi, jasność napełnia pola podbetlejemskie, pasterze są budzeni. Pojawia się gwiazda, która prowadzi mędrców – opisuje ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz.

Pismo Święte nie wskazuje dokładnej daty urodzin Jezusa, ale dane w nim zawarte połączone z wiedzą naukową pozwoliły na wybranie właśnie tej daty. Ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz za przykład podaje korelacje miedzy datą poczęcia Jana Chrzciciela a momentem poczęcia Jezusa.

Między narodzeniem Jana Chrzciciela a narodzeniem Jezusa jest sześć miesięcy różnicy. Elżbieta była w szóstym miesiącu, kiedy nastąpiło poczęcie Jezusa. Dlatego też dzień św. Jana Chrzciciela przypada w przesilenie letnie – 24 czerwca, a sześć miesięcy później mamy narodzenie Jezusa. Pismo Święte nie mówi dokładnie, nie przywiązuje wagi do daty narodzenia, przekazuje natomiast pewne dane, które w połączeniu z innymi elementami pozwoliły wybrać tę datę – wyjaśnia ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz.
ARCHIWUM
Ogłoszenia 20.12.2015
Ogłoszenia 12.12.2015
Ogłoszenia 06.12.2015
Ogłoszenia 29.11.2015
Ogłoszenia 22.11.2015
Ogłoszenia 15.11.2015
Ogłoszenia 08.11.2015
Ogłoszenia 02.11.2015
Ogłoszenia 25.10.2015
Ogłoszenia 18.10.2015
Ogłoszenia 11.10.2015
Ogłoszenia 04.10.2015
Ogłoszenia 27.09.2015
Ogłoszenia 20.09.2015
Ogłoszenia 13.09.2015
Ogłoszenia 07.09.2015
Ogłoszenia 30.08.2015
Ogłoszenia 23.08.2015
Ogłoszenia 16.08.2015
Ogłoszenia 09.08.2015
Ogłoszenia 02.08.2015
Ogłoszenia 26.07.2015
Ogłoszenia 19.07.2015
Ogłoszenia 12.07.2015
Ogłoszenia 05.07.2015
Ogłoszenia 28.06.2015
Ogłoszenia 21.06.2015
Ogłoszenia 14.06.2015
Ogłoszenia 07.06.2015
Ogłoszenia 31.05.2015
Ogłoszenia 24.05.2015
Ogłoszenia 17.05.2015
Ogłoszenia 10.05.2015
Ogłoszenia 03.05.2015
Ogłoszenia 26.04.2015
Ogłoszenia 12.04.2015
Ogłoszenia 05.04.2015
Ogłoszenia 29.03.2015
Ogłoszenia 22.03.2015
Ogłoszenia 15.03.2015
Ogłoszenia 08.03.2015
Ogłoszenia 01.03.2015
Ogłoszenia 22.02.2015
Ogłoszenia 15.02.2015
Ogłoszenia 08.02.2015
Ogłoszenia 01.02.2015
Ogłoszenia 25.01.2015
Ogłoszenia 18.01.2015
Ogłoszenia 11.01.2015
Ogłoszenia 04.01.2015
Ogłoszenia 28.12.2014
Ogłoszenia 21.12.2014
Ogłoszenia 14.12.2014
Ogłoszenia 07.12.2014
Ogłoszenia 30.11.2014
Ogłoszenia 23.11.2014
Ogłoszenia 16.11.2014
Ogłoszenia 09.11.2014
Ogłoszenia 02.11.2014
Ogłoszenia 26.10.2014
Ogłoszenia 19.10.2014
Ogłoszenia 12.10.2014
Ogłoszenia 05.10.2014
Ogłoszenia 28.09.2014
Ogłoszenia 21.09.2014
Ogłoszenia 14.09.2014
Ogłoszenia 07.09.2014
Ogłoszenia 31.08.2014
Ogłoszenia 24.08.2014
Ogłoszenia 17.08.2014
Ogłoszenia 10.08.2014
Ogłoszenia 03.08.2014
Ogłoszenia 27.07.2014
Ogłoszenia 20.07.2014
Ogłoszenia 13.07.2014
Ogłoszenia 06.07.2014
Ogłoszenia 29.06.2014
Ogłoszenia 22.06.2014
Ogłoszenia 15.06.2014
Ogłoszenia 08.06.2014
Ogłoszenia 01.06.2014
Ogłoszenia 25.05.2014
Ogłoszenia 18.05.2014
Ogłoszenia 11.05.2014
Ogłoszenia 04.05.2014
Ogłoszenia 27.04.2014
Ogłoszenia 20.04.2014
Ogłoszenia 13.04.2014
Ogłoszenia 06.04.2014
Ogłoszenia 30.03.2014
Ogłoszenia 23.03.2014
Ogłoszenia 16.03.2014
Ogłoszenia 09.03.2014
Ogłoszenia 02.03.2014
Ogłoszenia 23.02.2014