1 XII

Pierwsza Niedziela Adwentu.

   2 XII

Poniedziałek. Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Rafała Chylińskiego, prezbitera.

   3 XII

Wtorek. Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera.

   4 XII

Środa. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła.

   5 XII

Czwartek. Dzień powszedni.

   6 XII

Piątek. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa.

   7 XII

Sobota. Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła.

   8 XII

Druga Niedziela Adwentu.

Piosenka na Roraty: http://malygosc.pl/doc/1770565.Uboga-droga



http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/daty.php3

List Pasterski Episkopatu Polski na Adwent Roku Pańskiego 2013: Wierzę w Syna Bożego


1. Adwent to radosne oczekiwanie na Zbawiciela. Wsłuchując się w słowa znanej pieśni kościelnej „Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry”, wchodzimy w Adwent, czyli w oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Nie jest to czas umartwień, ale porządkowania naszych sumień i naszego życia.


2. Czekamy na rocznicę Chrztu Polski. Rozpoczynający się Adwent wpisuje się w inny czas oczekiwania, nieco dłuższy, związany  z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Będziemy ją przeżywać za trzy lata. Chcemy, by wspomnienie historycznego wydarzenia o fundamentalnym znaczeniu dla chrześcijaństwa i państwowości na naszej ziemi, stało się impulsem do odnowienia i umocnienia naszej wiary. W ramach przygotowania do tego jubileuszu KEP opracowała program duszpasterski na lata 2013-2017, którego mottem są słowa: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.

Rok pracy duszpasterskiej, który rozpoczynamy dzisiejszą niedzielą, przeżywać będziemy pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”.


3. Oczekujemy na kanonizację Jana Pawła II.


Składka w niedzielę przeznaczona jest na polichromię i odnowę bocznych ołtarzy. Za ofiary z góry dziękujemy – Bóg zapłać.


Dziś Adwentem rozpoczynamy Nowy Rok Kościelny. W Adwencie przygotowujemy się na ponowne przeżycie tajemnicy Narodzenia Jezusa Chrystusa, jak również na powtórne Jego przyjście w czasach ostatecznych. W tym czasie z motywów religijnych podejmijmy gorliwszą pracę nad sobą. W tygodniu jak w poprzednich latach uroczystą Mszę św. roratnią będziemy sprawować o godz. 7.00. Zapraszamy na Roraty dzieci z lampionami, młodzież i dorosłych.


Adoracja N. Sakramentu prowadzona przez Wspólnotę "Galilea" - we wtorek o 16.30.


Godzina Swięta prowadzona przez Straż Honorową Najświętszego Serca Pana Jezusa - w czwartek o godz. 17.00, potem Msza św. za wypominanych.


W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź z tej okazji - w piątek od godzo 15.30. Msza św. dla dzieci z okazji pierwszego piątku o godz. 16.30.


Msza św. w intencji matek oczekujących potomstwa w sobotę o g. 7.00.


W niedzielę - 8 grudnia po Mszy św. o godz. 11 .00 adoracja Najśw. Sakramentu - Godzina Łaski prowadzona przez Straż Honorową NSPJ.


Katechezy dla młodzieży z klas drugich gimnazjum przygotowującej się do sakramentu bierzmowania będą we wtorek: o godz. 16.45 i II Grupa - o godz. 18.00


Katechezy dla młodzieży z klas trzecich gimnazjum przygotowującej się do sakramentu bierzmowania i egzamin końcowy; w poniedziałek, czwartek o godz. 19.00

w sobotę o godz. 9.00, 10.00, 11.00


Spotkanie Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Maryjnej będzie w sobotę o godz. 10.00.

Spotkanie lektorów i ministrantów w piątek o godz. 18.00 w salce katechetycznej.

Spotkanie młodzieży w piątek po Mszy św. wieczornej w salce katechetycznej.



Nigdy nie jest za późno być lepszym ojcem!. Inicjatywa www.tato.net zaprasza wszystkich ojcówna warsztaty 7 sekretów efektywnego ojcostwa. W Rabce 6 i 7 grudnia.


Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, która jest do nabycia w salce przy kościele. Polecamy: "Gościa Niedzielnego", "Niedzielę", „ Źródło" , "Różaniec” , "List”, "Wiara, Patriotyzm i Sztuka", "W naszej Rodzinie" z płytą z kolędami "Zespółu Śląsk" oraz czasopisma dla dzieci i młodzieży. Są również do nabycia kalendarze parafialne 2014 rok.

Pan Organista w tym tygodniu przyjdzie z pobłogosławionymi opłatkami do domów: w poniedziałek przy ul. Podhalańskiej od Ponic do Rabki, w środę przy ul. Traczykówka, w czwartek przy ul. Kilińskiego od Blachotrapezu w kierunku Chabówki, w piątek przy ul. Kilińskiego od Zaborni w kierunku Rynku i ul. Bystra od góry, w sobotę przy ul. Do Pociesznej Wody. Ofiary składane przy tej okazji są częścią wynagrodzenia Pana Organisty za jego pracę w naszej Parafii.

Nasza Parafia organizuje wyjazd na kanonizację bł.Jana Pawła II w dniach od 21.04. - 29.04.2014r. Trasa pielgrzymki: Loretto, Lanciano - Manoppello - San Giovanni Rotondo - Monte San Angelo - Cascia - Rzym - Watykan - Orvieto - Siena. Zapisy w kancelarii parafialnej lub u Ks. Artura -tel. 601 833 479. Koszt pielgrzymki 1.900,- zł i 60 Euro. Przy zapisie wpłata zaliczki 300,- zł. Prosimy o zgłaszanie się chętnych w najbliższych dniach, ponieważ od ilości zgłoszonych osób zależy czy pielgrzymka się odbędzie.



http://www.sekretariatfatimski.pl/



Przez najbliższe cztery lata praca duszpasterska będzie się skupiała wokół następujących haseł: Wierzę w Syna Bożego (2013/2014), / znak = świeca / Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię (2014/2015), / znak = Krzyż / Nowe życie w Chrystusie (2015/2016), / znak = woda i biała szata / Idźcie i głoście (2016/2017). / znak = olej/

Tekst; Evangelii gaudium - Radość Ewangelii

RADOŚĆ EWANGELII” napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość.

Gwiazdo nowej ewangelizacji,
pomóż nam, aby radość Ewangelii
dotarła aż po krańce ziemi,
i żadne peryferie nie zostały pozbawione jej światła.
Matko żywej Ewangelii,
źródło radości dla maluczkich,
módl się za nami.
Amen. Alleluja!

W Rzymie, u Św. Piotra, na zakończenie Roku Wiary, dnia 24 listopada 2013 roku, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w I roku mego Pontyfikatu.

Audycja o Adhortacji - Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – posłuchaj: Pobierz

Watykan: Papież na zakończenie Roku Wiary:Chrystus stoi w centrum historii

Słuchaj: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=S0jGWzdVVc0

Podczas Mszy Św. wystawione były przy ołtarzu Relikwie św. Piotra. Urnę z relikwiami Księcia Apostołów wziął osobiście do rąk jego następca, Papież Franciszek, podczas odmawiania Credo; Watykańskie zakończenie Roku Wiary pełne wymownych symboli

Dziewięć fragmentów Kości Św. Piotra wystawiono na widok publiczny w gablocie z brązu: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/kosci-sw-piotra-w-watykanie-po-raz-pierwszy-pokazane-publicznie,374196.html

Rosyjski Prezydent Władimir Putin wręczył Papieżowi Franciszkowi kopię Ikony Matki Bożej Włodzimierskiej, a następnie przeżegnał się i ją pocałował.

Papież i Putin o potrzebie pokoju i przerwania przemocy w Syrii

http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierska_Ikona_Matki_Bo%C5%BCej#cite_note-cerkiew-1

http://ikonografika-andrzejbinkowski.blogspot.com/2012/02/matka-boza-wodzimierska-w22012.html:Przekonałem się, że kontemplując wyraz oczu Maryi, za każdym razem odkrywamy na nowo Jej przesłanie. Tak chyba będzie w nieskończoność. Genialność tej Ikony polega właśnie na sile indywidualnego przekazu. Moja kontemplacja jeszcze się nie skończyła”.

Cerkiew na świecie, Cerkiew w Polsce, pytania i odpowiedzi.

Kościół Prawosławny utrzymuje, że cud zstąpienia Świętego Ognia powtarza się od początków chrześcijaństwa. We wrześniu 2001 roku Święty Ogień z rąk Patriarchy Ormiańskiego Katolikosa Garegina II przyjął Papież Jan Paweł II. http://gosc.pl/doc/1555093.Cud-ognia-w-Jerozolimie http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JVwY-LSlrMc

Wiadomości:

Ojciec Rydzyk: "Czy to jest normalny kraj?"

Próba wyłudzenia pieniędzy czy dalszy ciąg nagonki na Kościół ...

Szpital zapłaci za namaszczenie ateisty?

Kościół przed sądem

Czytaj: Prawda o zamachu

MEN zatwierdził kontrowersyjny podręcznik

Ks.Bp Pieronek o Prof. Środzie: „ Niechże ta pani będzie troszkę bardziej pokorna; http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/444462,bp-tadeusz-pieronek-religia-to-nie-ideologia-tak-jak-ideologia-nie-jest-religia.html

Zobacz także: gender, oglądaj: Film, który wysadził gender

Przeorany

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego http://wirtualne.muzeumjp2.pl/home.html

Pustelnia w sieci

Zielona lampka w necie

www.pogotowieduchowe.pl

Osoby mające pilny problem związany z wiarą na stronie: www.pogotowieduchowe.pl mogą wybrać na internetowej mapie Polski miejsce, gdzie aktualnie trwa całodobowy dyżur telefoniczny, i zadzwonić do kapłana. O tym, że ksiądz pełni w danym momencie dyżur, informuje paląca się zielona lampka. Na stronie znajdują się także zdjęcia kapłanów, krótka notatka o nich, a także dni i godziny, w których pełnią dyżur. – Jest to niesamowita inicjatywa, w którą angażują się ciągle nowi kapłani.

- Uroczystości, święta i okresy liturgiczne: http://www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl/liturgia,rok-liturgiczny


- Uroczystości nakazane w roku liturgicznym (w Polsce):

  1. Uroczystość Bożego Narodzenia (25 XII),

  2. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 I),

  3. Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 I),

  4. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),

  5. Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 VIII),

  6. Uroczystość Wszystkich Świętych (1 XII),



- Kolor szat liturgicznych: http://www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl/liturgia,kolory-szat



- O Adwencie czytaj: Ogłoszenia: 24.11.2013


- Internetowy Słownik Liturgiczny: Internetowy słownik liturgiczny »


Jak dobrze przygotować Wigilię?

Wieczerza wigilijna nie jest zwykłą kolacją. Przebiega w niecodziennej atmosferze, przesiąkniętej sacrum. Świętujemy przecież urodziny naszego Zbawiciela – najważniejsze urodziny w dziejach świata. Dlatego tę wieczerzę należy zacząć modlitwą inną niż ta, którą odmawiamy przed każdym posiłkiem. Taka wigilijna liturgia domowa pomaga lepiej przeżyć nie tylko ten niepowtarzalny wieczór, ale i całe święta Bożego Narodzenia.
* Wolne miejsce przy wigilijnym stole;
Zgodnie z tradycją jest przeznaczone dla przygodnego gościa, który w wigilijny wieczór może zapukać do naszych drzwi. Może też wyrażać pamięć o bliskich osobach, które z różnych powodów nie mogą spędzić świąt razem z nami, albo przypominać o zmarłych członkach rodziny.
* Opłatek;
Opłatek jest wyrazem braterstwa i pojednania. Dzieląc się nim składamy sobie życzenia. * Biały obrus; Stół powinien być nakryty białym obrusem, podkreślającym uroczysty charakter wieczerzy wigilijnej. Pod obrusem układa się kilka źdźbeł siana. Przypomina ono ubóstwo groty betlejemskiej i Maryi, która złożyła narodzonego Jezusa w żłobie.
* Krzyż;
Symbolizuje Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a potem umarł na Krzyżu i Zmartwychwstał dla naszego zbawienia.
* Świeca;
Symbol Chrystusa, który przyszedł na świat jako „światło na oświecenie pogan”.
* Choinka;
Jest symbolem drzewa rajskiego. Ponieważ pozostaje zielona nawet zimą, jest uważana za symbol Chrystusa – drzewa życia.
* Pismo Święte

ZAPALENIE ŚWIECY: Światło Chrystusa.

Wszyscy odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.


Ojciec: Ponad dwa tysiące lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus, Syn Boży, oczekiwany Zbawiciel. Opowiada o tym Ewangelia Św. Łukasza;



W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządca Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Jozef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubiona sobie Maryja, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocna nad swoja trzoda. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielka, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.
Po wysłuchaniu Ewangelii - Kolęda „Bóg się rodzi”

WSPÓLNA MODLITWA; Boże, nasz Ojcze, w tej uroczystej godzinie wychwalamy Cię i dziękujemy za noc, w której posłałeś nam swojego Syna Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela i prosimy Cię:


* Udziel naszej rodzinie daru miłości, zgody i pokoju.
* Obdarz naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych pokojem tej nocy.
* Wszystkich opuszczonych, pociesz i umocnij Dobrą Nowiną tej świętej nocy.
* Naszych zmarłych obdarz szczęściem i światłem Twej chwały.

* „Ojcze nasz”



Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości Jednorodzonego Syna Twojego, spraw, abyśmy jaśnieli blaskiem Twego światła w naszym codziennym postępowaniu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Łamanie się opłatkiem: Ojciec:
A teraz w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem - chlebem miłości. Otwierając serca nasze w miłości wzajemnej, otwieramy je na przyjście Pana. Niech On będzie zawsze z nami.



MODLITWA PO WIECZERZY: Dziękujemy Ci, Boże, nasz dobry Ojcze, za Syna Twego Jezusa Chrystusa, dziękujemy za miłość do wszystkich ludzi, za ten błogosławiony wieczór i dary, które spożywaliśmy. Tobie chwała na wieki. Amen.

Czerwone Gitary- Jest taki dzień (Navidad,Carol,) - YouTube

Poszukiwarka tekstu piosenki: http://teksty.org/propozycje.php

MP3: http://twojanuta.pl/category,piosenki-religijne.html

Nuty: http://religijne.org/kategorie.html,27

Pieśni kresowe: http://www.kresy.pl/kresopedia,fonoteka,piesni-koscielne

Potrawy wigilijne – przepisy:

BARSZCZ Z USZKAMI, GRZYBOWA, MIGDAŁOWA, Z SUSZONYCH OWOCÓW, ŚLEDZIE, KAPUSTA Z GROCHEM, RYBA PO GRECKU,

SAŁATKA ŚLEDZIOWA, PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI, KARP SMAZONY, PASZTECIKI, KARP W GALARECIE, MAKOWIEC ZAWIJANY, PIERNIK, SERNIK, KUTIA WIGILIJNA.


Smaczne Kresy: http://www.kresy.pl/smacznekresy,desery-i-wypieki?zobacz/-129

Karp Wigilijny: http://www.kresy.pl/smacznekresy,dania-glowne?zobacz/-114

Kutia: http://www.przepis-kulinarny.pl/kutia-wigilijna-id1570.html



ARCHIWUM
Ogłoszenia 24.11.2013
Ogłoszenia 17.11.2013
ROK WIARY
Ogłoszenia 10.11.2013
Ogłoszenia 03.11.2013
Ogłoszenia 20.10.2013
Ogłoszenia 20.10.2013
Ogłoszenia 13.10.2013
Ogłoszenia 06.10.2013
Ogłoszenia 29.09.2013
Ogłoszenia 22.09.2013
Ogłoszenia 15.09.2013
Ogłoszenia 08.09.2013
Ogłoszenia 01.09.2013
Ogłoszenia 25.08.2013
Ogłoszenia 18.08.2013
Ogłoszenia 11.08.2013
Ogłoszenia 04.08.2013
Ogłoszenia 28.07.2013
Ogłoszenia 21.07.2013
Ogłoszenia 14.07.2013
Ogłoszenia 07.07.2013
Ogłoszenia 30.06.2013
Ogłoszenia 23.06.2013
Ogłoszenia 16.06.2013
Ogłoszenia 09.06.2013
Ogłoszenia 02.06.2013
Ogłoszenia 26.05.2013
Ogłoszenia 19.05.2013
Ogłoszenia 12.05.2013
Ogłoszenia 05.05.2013
Ogłoszenia 28.04.2013
Ogłoszenia 21.04.2013
Ogłoszenia 14.04.2013
Ogłoszenia 09.04.2013
Ogłoszenia 07.04.2013
Ogłoszenia 31.03.2013
Ogłoszenia 24.03.2013
Ogłoszenia 17.03.2013
Ogłoszenia 10.03.2013
Ogłoszenia 03.03.2013
Ogłoszenia 24.02.2013
Ogłoszenia 17.02.2013
Ogłoszenia 10.02.2013
Ogłoszenia 03.02.2013
Ogłoszenia 27.01.2013
Ogłoszenia 20.01.2013
Ogłoszenia 30.12.2012