Poniedziałek.
Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i
męczennicy. |
|
Trzydziesta czwarta Niedziela zwykła. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. |
Watykan: 24 listopada wystawienie relikwii św. Piotra
Po raz pierwszy publicznie zostaną wystawione Relikwie, Św. Piotra. To w ich obecności papież Franciszek uroczyście zamknie Rok Wiary 24 listopada.
Dziś słowo "Watykan" przywodzi na myśl Stolicę Apostolską, ale dwa tysiące lat temu nazwa ta kojarzyła się z usytuowanym tam rzymskim cmentarzem. Właśnie na nim pochowano ciało św. Piotra. Miejsce to dobrze znali pierwsi chrześcijanie. W połowie 1968 r. papież Paweł VI ogłosił, że relikwie św. Piotra zostały ostatecznie zidentyfikowane. Umieszczono je w urnie i z powrotem złożono we wnęce pod Grotami Watykańskimi.
Chrystus wodzem, Chrystus Królem
http://www.katedra.katowice.opoka.org.pl/?id=19#id=5
Codziennie w Modlitwie Pańskiej powtarzamy: „Przyjdź Królestwo Twoje!". Prosimy o nadejście Chrystusowego królestwa miłości, świętości i łaski, sprawiedliwości i pokoju, prawdy i życia, królestwa harmonii i ładu. Do budowania i współpracy w budowaniu takiego królestwa jest Ewangelie ukazują nam jednak właściwy wymiar królowania Chrystusa. Oto ubiczowany, ukoronowany cierniami Jezus na pytanie Poncjusza Piłata odpowiada: Tak, jestem Królem. Królestwo moje nie jest z tego świata.
Na Krzyżu Chrystusa widniał napis: „Jezus Nazarejczyk Król Żydowski", a ukrzyżowany z Nim Dobry Łotr prosił tuż przed śmiercią: Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa .
Ten Ewangeliczny przekaz uświadamia, że w najgłębszym, chrześcijańskim sensie, królować to znaczy służyć. Służyć z miłością. Kochać - nie pytając o wzajemność, aż do oddania życia za innych. Bo „nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich".
Zaproszony jest każdy, kto przez Chrzest, Bierzmowanie i Eucharystię został wprowadzony do wspólnoty Kościoła. Odpowiedzialność za kształt królestwa Chrystusowego jest tym większa, im większe wyznaczono komuś zadania i powierzono bardziej eksponowane stanowisko. Kto więcej otrzymał, od tego też więcej będzie się wymagać. Biada temu, kto zakopał talent; kto egoistyczną miłość własną postawił przed służbą wspólnemu dobru. Bo królestwo wewnętrznie skłócone nie może się ostać.
Każdy czas i miejsce są dobre, by w pokorze i z miłością służyć siostrom i braciom, by czynić ziemię bardziej godną człowieka. Jesteśmy wezwani, by - pozornie słabą miłością — przemieniać naszą trudną rzeczywistość. Jedynie ci, którzy ze swojego życia uczynili bezinteresowny dar dla drugich będą mieli udział w chwale Chrystusa Króla.
Czasem zapominamy, że Jezus zapytany o to, kiedy ostatecznie nastanie Jego królestwo odpowiedział: „Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie i nie powiedzą: «Oto tu jest» albo: «Tam». Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest". Królestwo Boże już jest. Wszędzie tam, gdzie w nas i poprzez nas Chrystus Król i Sługa oddaje życie z miłości do ludzi.
Święto Niepodległości, Katedra Wawelska, 11 XI 2013
Homilia wygłoszona podczas Mszy św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
Polska nie jest własnością zwycięskich partii, ale narodu
Zdajmy rachunek wobec swej Ojczyzny
Modlitwa Ks. Piotra Skargi; Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniowi Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie. Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa…
Boże, coś Polskę - YouTube
======================================================
"Fasola niepodległości" to odmiana białej, karłowej fasoli, która przez naturę została ozdobiona niezwykłym rytem przypominającym polskie godło. Zenon Szewczyk zainteresował się tą niezwykłą odmianą tym bardziej, że dowiedział się o ciekawej historii wiążącej się z fasolką. Okazało się, że w zaborze rosyjskim w XIX wieku jej uprawa była zabroniona, właśnie ze względu na znamię przypominające orzełka. http://natemat.pl/38831,zakazana-przez-zaborcow-przez-lata-zapomniana-dzis-wraca-na-polskie-stoly-oto-fasola-niepodleglosci . Tak jest.
=============================================================================
15,16.11.2013 - Trwa VI Międzynarodowy Kongres w WSKSiM ; W toruńskiej uczelni goszczą prelegenci z całego świata m.in. z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, i Azji.
Msza św., rozpoczynająca VI Międzynarodowy Kongres Katolicy i prawo: szanse i zagrożenia
VI Międzynarodowy Kongres w WSKSiM: Powitanie ks. bp. Andrzeja Suskiego
Homilia wygłoszona podczas Mszy św. inaugurującej VI Międzynarodowy Kongres w WSKSiM
Ks. Kard. Zenon Grocholewski w homilii zachęcał do życia wiarą i brania za to odpowiedzialności, wzorem Błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II.
VI Międzynarodowy Kongres w WSKSiM: Wystąpienie – o. Piotr Chyła CSsR VI Międzynarodowy Kongres w WSKSiM: Wystąpienie Michała Zaleskiego, prezydenta Torunia VI Międzynarodowy Kongres w WSKSiM: Powitanie o. dr Zdzisława Klafki CSsR, rektora WSKSiM
Wykład J.E. ks. kard. Zenona Grocholewskiego: “Kościół katolicki a prawo”
Wykład: W jaki sposób prawo w Australii jest i może być używane do promowania lub szkodzenia wierze katolickiej? – prof. Michael Quinlan
Wykład: Prawo – obszar walki z polskim z Kościołem – prof. Krystyna Pawłowicz
Honorowym gościem spotkania jest JEm ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego z Watykanu. Mówił o specyfice prawa kanonicznego i jego odmienności w stosunku do ustawodawstwa państwowego.
Powiedział, że żywotnym fundamentem prawa kościelnego jest Pismo Święte, objawienie i magisterium Kościoła. Wskazał m.in. na aspekt antropologiczny prawa kanonicznego.
- Podczas gdy prawodawstwa państwowe mają na uwadze człowieka w jego wymiarze ziemskim, tzn. zasadniczo od poczęcia aż do śmierci, prawo kanoniczne ma na względzie osobę ludzką w wymiarze wiecznym. Innymi słowy, dla ustawodawcy kościelnego życie tutaj na ziemi jest tylko małą cząstką istnienia człowieka. Należy się zatroszczyć o jego dobro, zwłaszcza w perspektywie wiecznej. Prawo jest oczywiście w służbie człowiekowi – mówił ks. kardynał.
Prelegent zwrócił również uwagę na specyfikę rozumienia pojęcia „sprawiedliwość” w świetle prawa kanonicznego. Powiedział, że sprawiedliwe w odniesieniu do ludzi jest to, co chce Bóg, ponieważ on jest mądrością i miłością, a więc sprawiedliwość to przestrzeganie Bożego prawa.
Wykład wygłosił także prof. Michael Quinlan z Australii, który mówił o tym, w jaki sposób tamtejsze prawo jest i może być używane do promowania lub szkodzenia wierze katolickiej i jej wartościom. Na przykładzie historii rozwoju prawa aborcyjnego w Nowej Południowej Walli profesor pokazał wpływ moralnego stanowiska sędziów na interpretację tego prawa.
- Ogólnie rzecz biorąc nastąpiła stopniowa liberalizacja prawa aborcyjnego. Zaczęło się od całkowitego zakazu aborcji. Dopuszczano jedynie możliwość aborcji w przypadku fizycznego zagrożenia życia matki. Skończyło się na refundowaniu aborcji i na jej dostępności na życzenie – mówił naukowiec.
Z kolei poseł prof. Krystyna Pawłowicz poruszyła temat: „Prawo – obszar walki z Polskim Kościołem”. W wykładzie parlamentarzystka PiS wskazała, że premier Donald Tusk i prezydent Bronisław Komorowski przewodzą działaniom, których celem jest doprowadzenie do upadku Kościoła w Polsce.
Poseł zaznaczyła, że walka z Kościołem odbywa się bez legitymacji wyborców, ponieważ PO, PSL i pozostałe partie lewackie nie zapowiadały w programach wyborczych takiej walki. Profesor wskazała, że forsowany przez rząd pomysł zniesienia Funduszu Kościelnego i przygotowanie w to miejsce ustawy o odpisie procentowym od podatku narusza konstytucję.
===========================
Drugi dzień VI Międzynarodowego Kongresu w WSKSiM Uczestniczą w nim prelegenci z całego świata: Europy, Afryki, Azji, Australii i obu Ameryk.
Dwudniowy kongres został zorganizowany przez WSKSiM przy współpracy z Katedrą Filozofii Kultury KUL.
Drugi dzień kongresu rozpoczął sie Eucharystią, której przewodniczył i Słow Boże wygłosił o.dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM. Następnie dr María Teresa Enríquez Gómez z Uniwersytetu Panamericana w Meksyku, przedstawiła historię relacji katolicyzmu i prawa w Meksyku. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że religia katolicka wywarła pozytywny wpływ na zmiany w społecznym porządku prawnym kultur prehiszpańskich. Opisała także proces stopniowego narzucania ideologii liberalnej w Meksyku, który zaowocował prześladowaniami katolików, lecz także sekularyzacją katolickiego porządku prawnego.
- Od 1493 roku i „na zawsze” Korona Hiszpańska otrzymała od papieża misję i prawo do ewangelizacji. Dzięki Regio patronato español é indiano, zbioru prawnego przywilejów, który otrzymywali królowie od papieża, owi królowie i wicekrólowie rządzili nowopowstałym Kościołem meksykańskim. Kontrolowali miejsca święte, jurysdykcję sądów kościelnych i przywileje – mówiła María Teresa Enríquez Gómez.
Uczestnicy Kongresu wysłuchali także wykładu prof. Patricia Santos Rodriguez z Universidad San Pablo w Madrycie „O wolności religijnej w demokratycznym państwie świeckim: przypadek Hiszpanii”. Swój wykład wygłosi także dr Hans-Joachim Gottschalk, prawnik z Niemiec. Przybliży on temat „Katolicyzm w Niemczech; jego wartość a system prawny –relacje między państwem a Kościołem.”. VI Międzynarodowy Kongres zakończy wykład prof. Tulio Alvareza, adwokata, profesora na Wydziale Prawa Katolickiego Uniwersytetu Andrès Bello w Caracas. Podejmie on temat „Wkład chrześcijaństwa dla powszechnego humanizmu integralnej sprawiedliwości”.
-Fundusze Unijne na nowe programy wprowadzające ideologię gender?
I Europejski Kongres Pro-Life w Krakowie

