NARODZENIE PAŃSKIE              

   

              Czerwone Gitary- Jest taki dzień

Poszukiwarka tekstu piosenki: http://teksty.org/propozycje.php

MP3: http://twojanuta.pl/category,piosenki-religijne.html

Nuty: http://religijne.org/kategorie.html,27

Pieśni kresowe: http://www.kresy.pl/kresopedia,fonoteka,piesni-koscielne

Nacisnij na ten link aby zobaczyc tę i inne kartki, nie zapomnij włączyć głosników:  
http://www.jacquielawson.com/viewcard.asp?code=2007134554829&source=jl999

http://www.opoka.org.pl/varia/bn/886.1,Boze_Narodzenie_zebrane_linki.html

Video:
A Christmas Carol OPOWIEŚĆ WIGILIJNA 1999 LEKTOR [Cały Film ...
TV Betlejem - transmisje:

http://www.ipraytv.com/

Cicha noc po niemiecku plus chór na końcu.
po niemiecku
Prymaki - Cichaja nocz-Cicha noc (po...
ukraińsku
Eid-El-Layl (cicha noc po arabsku)
po arabsku
Hikari & Miyako - Hiyoshi kono yoru (Cicha noc...
po japońsku
Csendes éj- Cicha noc po węgiersku
po węgiersku
Cicha noc - Kolęda - mario33 - harmonijka...

Kolęda - Krawczyk - Cicha Noc
Kolędy - Trąbka
Kolędy
KolędyBóg się rodzi! On, który jest Święty przychodzi do nas, grzesznych ludzi. Przychodzi nie po to, by sądzić i potępiać, lecz po to, aby kochać i zbawić. Przychodzi szukać tego, co zginęło, co uległo złu, co pogrążyło się w beznadziei. Przychodzi, ponieważ jest Miłością. Nikt nie jest Mu obcy ani obojętny.

Dzieląc się opłatkiem, proszę Pana przychodzącego na świat w postaci małej Dzieciny, aby uzdolnił nas abyśmy byli autentycznymi świadkami Miłości, aby umocnił naszą nadzieję, zaufanie oraz dobroć, byśmy się stali godnymi Daru Nocy Betlejemskiej i mogli Go wiernie w Jego miłości naśladować.

Na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2015 niech Nowonarodzony szczodrze i hojnie błogosławi. Ja zaś do tych życzeń łączę moją pamięć przed żłóbkiem i szczerą modlitwę.


Życzenia na Boże Narodzenie – proszę nacisnąć „Pokaz slajdów”, „Od początku”


Jak dobrze przygotować Wigilię?

Wieczerza wigilijna nie jest zwykłą kolacją. Przebiega w niecodziennej atmosferze, przesiąkniętej sacrum. Świętujemy przecież urodziny naszego Zbawiciela – najważniejsze urodziny w dziejach świata. Dlatego tę wieczerzę należy zacząć modlitwą inną niż ta, którą odmawiamy przed każdym posiłkiem. Taka wigilijna liturgia domowa pomaga lepiej przeżyć nie tylko ten niepowtarzalny wieczór, ale i całe święta Bożego Narodzenia.
* Wolne miejsce przy wigilijnym stole;
Zgodnie z tradycją jest przeznaczone dla przygodnego gościa, który w wigilijny wieczór może zapukać do naszych drzwi. Może też wyrażać pamięć o bliskich osobach, które z różnych powodów nie mogą spędzić świąt razem z nami, albo przypominać o zmarłych członkach rodziny.
* Opłatek;
Opłatek jest wyrazem braterstwa i pojednania. Dzieląc się nim składamy sobie życzenia.
* Biały obrus;
Stół powinien być nakryty białym obrusem, podkreślającym uroczysty charakter wieczerzy wigilijnej. Pod obrusem układa się kilka źdźbeł siana. Przypomina ono ubóstwo groty betlejemskiej i Maryi, która złożyła narodzonego Jezusa w żłobie.
* Krzyż;
Symbolizuje Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a potem umarł na Krzyżu i Zmartwychwstał dla naszego zbawienia.
* Świeca;
Symbol Chrystusa, który przyszedł na świat jako „światło na oświecenie pogan”.
* Choinka;
Jest symbolem drzewa rajskiego. Ponieważ pozostaje zielona nawet zimą, jest uważana za symbol Chrystusa – drzewa życia.
* Pismo Święte


               

ZAPALENIE ŚWIECY: Światło Chrystusa. Wszyscy odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.

Ojciec: Ponad dwa tysiące lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus, Syn Boży, oczekiwany Zbawiciel. Opowiada o tym Ewangelia Św. Łukasza; W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządca Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Jozef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubiona sobie Maryja, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocna nad swoja trzoda. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielka, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

WSPÓLNA MODLITWA; Boże, nasz Ojcze, w tej uroczystej godzinie wychwalamy Cię i dziękujemy za noc, w której posłałeś nam swojego Syna Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela i prosimy Cię:
* Udziel naszej rodzinie daru miłości, zgody i pokoju.
* Obdarz naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych pokojem tej nocy.
* Wszystkich opuszczonych, pociesz i umocnij Dobrą Nowiną tej świętej nocy.
* Naszych zmarłych obdarz szczęściem i światłem Twej chwały.

* „Ojcze nasz”
. Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości Jednorodzonego Syna Twojego, spraw, abyśmy jaśnieli blaskiem Twego światła w naszym codziennym postępowaniu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Łamanie się opłatkiem: Ojciec:
A teraz w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem - chlebem miłości. Otwierając serca nasze w miłości wzajemnej, otwieramy je na przyjście Pana. Niech On będzie zawsze z nami.

               

MODLITWA PO WIECZERZY: Dziękujemy Ci, Boże, nasz dobry Ojcze, za Syna Twego Jezusa Chrystusa, dziękujemy za miłość do wszystkich ludzi, za ten błogosławiony wieczór i dary, które spożywaliśmy. Tobie chwała na wieki. Amen.

Wigilia – przepisy: BARSZCZ Z USZKAMI, GRZYBOWA, MIGDAŁOWA,

Z SUSZONYCH OWOCÓW, ŚLEDZIE, KAPUSTA Z GROCHEM, RYBA PO GRECKU,

SAŁATKA ŚLEDZIOWA, PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI, KARP SMAZONY, PASZTECIKI,

KARP W GALARECIE, MAKOWIEC ZAWIJANY, PIERNIK, SERNIK, KUTIA WIGILIJNA.


Smaczne Kresy: http://www.kresy.pl/smacznekresy,desery-i-wypieki?zobacz/-129

Karp Wigilijny: http://www.kresy.pl/smacznekresy,dania-glowne?zobacz/-114

Kutia: http://www.przepis-kulinarny.pl/kutia-wigilijna-id1570.html